- Roku 1978 byl zvolen papežem Karol Wojtyla – Jan Pavel II. Po mnoha staletích nebyl zvolen Ital. Navíc byl z komunistického bloku.  A to byl začátek konce komunistické éry. Bůh ví, proč a jak to je, ale my lidé nevíme nic. Papež začal jezdit po světě, a tam pak nastalo mnoho konverzí. Po něm přišel Benedikt XVI., který šel do hloubky. A pak přichází František, který nepochází z Evropy a má úplně jiné uvažování než Evropané. František přistupuje k lidem osobně, vede dialog. Denně má mši svatou pro obyčejné.  Když letí letadlem, mluví bezprostředně s novináři, ihned po skončení návštěvy. Není to nic honosného. Konzervativní teologové mají problém. Papež o nás říká, že my v Evropě jsme pošetilí, nestaráme se o to podstatné. Myslíme příliš materiálně. Nemyslíme na věčnost.
- V dnešním evangeliu je scéna, kdy přední Židé porušují předpis, a to když vytáhnou z kapsy peníz, kde je obraz římského císaře. A oni nesmí u sebe nosit nic, co připomíná někoho jiného než Hospodina. Především Boží království, říká Ježíš. A tak máme žít i my.

<<  Duben 2018  >>

cz2018 Headerlogo