- Postní doba je dobou přípravy na Velikonoce. Máme vyjeté koleje, ale my se máme zamyslet, jestli je tu nějaká rezerva, abychom to zlepšili. Jsou vztahy mezi lidmi a je vztah mezi Bohem a jednotlivým člověkem. Horizontála a vertikála. Současná doba klade velký důraz na horizontálu, ale my máme pěstovat vertikálu. Já a Bůh.
- Křížová cesta je pobožnost. Původně bylo 31 zastavení, poté 7 zastavení, teď je 14 zastavení. Máme to aplikovat na sebe. Na Mikulově na Moravě je nejstarší Křížová cesta v republice. Křížová cesta v Jeruzalémě je v arabské čtvrti, poutník se musí protlačovat mezi lidmi.
- Máme si v postní době více připomínat Pána Ježíše právě na křížové cestě. Každou neděli v 17 hodin máme v našem kostele tuto pobožnost. Hned v 1. zastavení, kdy stojí Ježíš před Pilátem, se nám připomíná, kolik je dnes nespravedlivých soudů. Odsouzení, Ježíš bere kříž a padá. I my máme kříže a padáme. Setkání s Pannou Marií. Potřebujeme setkání s blízkými lidmi. Šimon pomáhá nést kříž. Kolikrát potřebujeme pomoc nebo ji poskytujeme. Veronika plná soucitu. A je to připomínka i pro nás, abychom byli empatičtí. Setkání s matkami. Každá matka má trápení s dětmi. Takže to všechno, co prožil Ježíš na křížové cestě, se stává nějak i nám. Měli bychom tedy chodit v neděli na Křížovou cestu a prožívat ji.
- My se chceme učit. A utrpení patří k našemu životu.

<<  Říjen 2018  >>