- Dnes je neděle Dobrého pastýře. My všichni jsme královské kněžstvo. I laici. Kněží mohou ale zprostředkovávat svátosti. To není vyznamenání, to je služba.
- Kardinál Beran působil do r. 1948. Pak byl izolován, byl v internaci. A v r. 1965, kdy ho papež jmenoval kardinálem, mu bylo znemožněno, aby se vrátil do Čech, když si předtím jel pro kardinálské insignie. Poté v Římě působil mezi poutníky, koupil tam dům pro české poutníky, Velehrad. V roce 1969 v Římě zemřel. V poslední vůli vyjádřil přání, aby se vrátil do Čech. Papež Pavel VI. měl ke kardinálovi Beranovi velký vztah. A zařídil, že byl kard. Beran pohřben v bazilice sv. Petra ve Vatikánu.
- Teprve vloni bylo zrušeno vládní rozhodnutí, že se kard. Beran nemůže vrátit do Čech. Předevčírem byly ostatky kard. Berana převezeny do Čech a v sobotu byly slavnostně převezeny do pražské katedrály. Kázání kard. Duky bylo úžasné. Zvednul hlavu. Stejně jako kard. Tomášek, který také zvedl hlavu, když se stal papežem Jan Pavel II. R. 1989 se veřejně postavil proti politické moci. A včera kard. Duka totéž, když kritizoval, že prezident republiky jel na sjezd komunistů, místo aby byl v katedrále a postavil se na stranu církve. A také řekl, jak se máme chovat my křesťané. Také kritizoval nemravnou divadelní hru, kterou dávali v Brně. Vybízel k veřejným projevům, kdy se dějí kolem nás nesprávné věci.
- Když EU chtěla sjednocovat, ale nezvolili italského politika Buttilione, který byl nepohodlný pro své křesťanské postoje, jde to s EU z kopce dolů. Bez křesťanství nic nejde.
- My jako křesťané máme teď šanci nového nadechnutí. Jen nebýt apatičtí! Být horliví, nadšení. Zde v kostele ve svatém přijímání čerpáme k tomu sílu.

<<  Říjen 2018  >>