Svatý Benedikt zvítězil nad sebou, proto mohl položit základy křesťanství v Evropě. Doba nebyla lehká. Nic nesmí stát před láskou k Ježíši Kristu. Jde o formaci srdce, ze srdce vychází všechno. Benedikt přijal prvky z východního křesťanství a uzpůsobil je západu. Je třeba překonávat vlastní ego. Benedikt udělal z práce nástroj k posvěcení člověka, i když v jeho době byla práce pouze pro otroky. Ora et labora, modli se a pracuj.

Bůh na prvním místě. Kristus umocnil všechno, co je v lidské přirozenosti. Modlit se znamená vyjít ze sebe a nechat se proměnit Ježíšem Kristem.

Velikost kněze se pozná, co po něm zůstane po jeho smrti. Kapka vody rozbije kámen ne silou, ale pravidelným kapáním. Kdo miluje Krista, toho nikdo nemusí nutit do modlitby.

<<  Říjen 2018  >>