- Dnes má svátek blahoslavený Karel I., císař rakouský, poslední císař. R. 1916 zemřel František Josef. 1. světová válka rozdělila Evropu. V Americe domlouval Masaryk a Wilson vznik naší republiky. Karel I. se stal hlavním, protože Ferdinand byl zavražděn v Sarajevu. A Karel I. zakázal trest smrti. Chtěl vše řešit mírovou cestou. Rozpadlo se Rakousko – Uhersko a celá Evropa se dostala do jiných poměrů. Karel I. chtěl zůstat v Čechách, ale Masaryk a ostatní to nedovolili. Ujali se ho v Portugalsku. Dovolili mu usadit se na Madeiře. A tam pak dostal tuberkulozu a zemřel. Jeho manželka zemřela v r. 1988. Karel I. byl hluboce věřící a žil pro Krista. Proto byl prohlášen za blahoslaveného. Toužil po míru a zemřel ve vyhnanství.
- My dnes vidíme tatíčka Masaryka, ale skutečnost byla jiná. Společnost není schopná hodnotit lidi objektivně bezprostředně po smrti.
- Dnešní evangelium mluví o moci, o touze po moci. Pokud chceme něco dělat, musí to být služba, ne abychom měli moc. Dnešní politika je toho důkazem. Místo aby sloužili, snaží se o zotročování. A jsou to i nižší úředníci. Málokdy jsou na těchto místech lidé, co si uvědomují, že jsou na tom místě pro druhé lidi, že se jedná o službu. A o tom Ježíš mluví. Nezneužívat, ale sloužit. Máme prožívat lásku, ne ovládat.
- Dnešní Evropa je v krizi. Mladá dívka se oblékla a ve spodním prádle a s trnovou korunou si klekla v katedrále a protestovala tak proti kázání P. Piťhy. Ale jeho hlas je hlas prorocký. Istambulská smlouva má v kontextu nebezpečné myšlenky. Homosexualita a manželství, feminismus a ženy, aby byly hlavně pro práci a to hned po porodu.
- Nejde o uspokojení, ale jde o odpovědnost, např. v sexu.
- Dnes je misijní neděle. My jsme schopni dávat peníze na misie. A ne že my potřebujeme znovu evangelizaci. Dřív u nás bylo křesťanství, dnes jsme misijní území. Problém je ve farnostech. Je třeba chodit ke zpovědi. Víra není o diskusi.

MC Praha 8 Salesianske stredisko mladeze Kobylisy