Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení

Když vejdu do farního kostela, vždy otočím hlavou vpravo. Nezapomenu kouknout na nástěnku, kterou vytváří paní Pavla Schrötterová. A když mi paní Böhmová řekla, že se přes tuto její nástěnku vrátila do církve, velmi mne to zaujalo. Vždycky jsem si myslel, že nástěnka kdekoliv je strašně důležitá. A toto mne utvrzuje, že to tak doopravdy je..... Tady je malé poodhalení jak to s tou nástěnkou vlastně je.....

Malou historii nástěnky v kostele nám paní Pavla popsala těmito slovy:
"Začnu od nástěnky, která je v Bohnicích nyní. To mám zdokumentováno, každou si fotím. Tuto velkou nástěnku dal do kostela P. Radek Kuchař potom, co se provedla rekonstrukce, nechaly se odkryté původní zdi a kostel se vymaloval".
Paní Schrötterová si každou nástěnku poctivě fotí. Říká: "První vyfocenou nástěnku mám z června 2006 na téma Eucharistie. V té době jsem přípravě nástěnky věnovala hodně času. V září 2006 se ke mně přidala Jarka Nováčková, mladá učitelka MŠ, která měla výtvarný talent a každou nástěnku originálně zpracovala. Asi po dvou letech se odstěhovala."
A historie nástěnky pokračuje jak se taková nástěnka tvoří. Paní
Schrötterová vyvětluje:
"Texty přebírám z www.pastorace.cz nebo www.vira.cz. Vybrané texty buď z předložených hotových návrhů na nástěnky nebo z různých článků podle zvoleného tématu upravuji. Volím velikost a typ písma, formát na výšku nebo na šířku, případně zkracuji. Na nástěnku se vejde zhruba deset A4. Obrázků dávám méně než před lety, vypomáhám si tiskem na barevné papíry", líčí paní Pavla.
A kolik času jí tvorba takové jedné nástěnky zabere?
"Konkrétně tuto poslední nástěnku jsem udělala za jeden den", povídá paní Pavla. "Dopoledne jsem vybrala a upravila texty z internetu, odpoledne jsem je vytiskla a vybrala pár obrázků z těch, co mám doma. V kostele mám také desky s obrázky, ale vybrat z nich nějaký obrázek už většinou nestihnu. Dříve jsem si ještě doma dělala nákres, kam co přijde. Nyní mám tři čtvrtě hodiny před večerní mší na to, abych vše sundala a dala tam nové. Obměňuji nástěnku zhruba za měsíc, někdy jen částečně."
Paní
Schrötterová je velmi aktivní a kreativní žena. Dozvěděli jsme se, že vedle naší nástěnky se věnovala i nástěnce u sv. Václava
"Od září 2006 do září 2012 jsem současně (nejdříve také s Jarkou) dělala nástěnku i u sv. Václava. Tam to stačilo dvakrát nebo třikrát za rok", vzpomíná paní Pavla.
Moc vás paní Pavlo pozdravujeme a děkujeme za vaši pomoc a práci, kterou výzdobě kostela v podobě nástěnky věnujete.