Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

V neděli 20. září se v Bohnicích konal Starobohnický den. Jednalo se o společnou akci občanského sdružení Bohnice žijí a naší farnosti. 

Odpolední program probíhal na Statku Vraných. Připraveny byly tři komentované prohlídky pro všechny věkové kategorie, z nichž dvou se ujal Vítek Kofroň. V rámci výtvarné dílny si návštěvníci vyzkoušeli vyvolávání fotografií v improvizované fotokomoře. Připravené bylo kolorování pohlednic s historickými snímky Starých Bohnic, které si užili hlavně malé děti.

Na své si přišli také milovníci gospelů a spirituálů - ve farním centru byla hudební dílna, kterou vedlo duo T'N'T – ostřílení hudebníci Tereza Bečičková a Tomáš Ludvíček. Tereza s Tomášem již několikrát vystupovali na koncertu v našem kostele v rámci Kulturních Osmiček a jejich vystoupení se vždy setkala s velkým ohlasem. 

Závěrem Starobohnického dne byl koncert gospelů a spirituálů v kostele sv. Petra a Pavla, kde účinkovalo duo T'N'T spolu s účastníky workshopu.

Hlavním bodem Starobohnického dne byla výstava historických fotografií Bohnic a okolí. První výstavu o historii Bohnic jsme připravili s Vítkem Kofroněm v roce 2008 v rámci Starobohnického posvícení. Během sedmi let se nám podařilo získat další materiál o historii Bohnic a výsledkem byla současná expozice. Expozici jsme rozšířili o další fotografie z rodinných archivů, přidali jsme fotografie ze 70. let (mnozí z nás tato léta pamatují ale přeci jenom už jde také o historii), historické fotografie z Archivu hlavního města Prahy. Jako zajímavost byly součástí fotografie z filmů, které se v Bohnicích natáčeli.

Výběr fotografií jsme nechali vytisknout a budou natrvalo zdobit interiér statku Vraných. Kdo jste si nestihl výstavu prohlédnout tak nezoufejte, vzhledem k velkému zájmu výstavu zopakujeme ještě jeden den v průběhu měsíce listopadu. 

Mám také radost z toho, že jsme získali kontakt na potomky původních obyvatel. Málokdo si dnes už pamatuje, kde se říkalo Grosák, nebo kde stál hotel V zátiší.

Z kapacitních důvodů statku bude výstava otevřena pouze od 20. do 24. září. Vzhledem k velkému zájmu bude výstava zpřístupněna ještě v listopadu, termín upřesníme.

 

Krátké video ze Starobohnického dne si můžete prohlédnout ZDE

 

Renata Molová 

 

 

 

 

Renáta Molová