Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení

V pondělí 28. 9. 2015 oslavila naše farnost slavnost svatého Václava v kostele, který je tomuto světci zasvěcen, který se nachází v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice. Mši sloužil duchovní správce P. Jan Kofroň.

Secesní kostel sv. Václava byl postaven r. 1916 v areálu Zemského ústavu pro choromyslné v Bohnicích dle návrhu arch. Václava Roštlapila. Na vnější i vnitřní výzdobě a vybavení kostela se podíleli významní umělci té doby, např. Jakub Obrovský, Celestin Klouček, Franta Úprka, František Hergesell ml. a jiní. Zajímavostí je, že na stavbě kostela pracovali i italští a francouzští váleční zajatci.

V průběhu 2. světové války byla kopule kostela využívána jako orientační bod pro letecké útoky spojeneckých armád a Němci uvažovali o zbourání věže. Naštěstí se tak nestalo.
V letech 1951-1956 se kostel stal (společně s dalšími objekty léčebny) stanovištěm vojenské jednotky protiletecké obrany. Kostel byl odsvěcen, všechen inventář byl odvezen neznámo kam a kostel sloužil jako skladiště. Interiér kostela byl armádou zcela zdevastován.
R. 1990 byl jeho prostor na žádost vedení léčebny vyklizen a byla zahájena jeho rekonstrukce, která trvala do konce r. 1992. Dne 11. 2. 1993 byl kostel nově vysvěcen. Den svěcení nebyl vybrán náhodně – byl papežem vyhlášen Dnem nemocných. Dnes jsou v kostele pravidelně slouženy mše a je také využíván k pastorační terapii.

Fotografie nám poskytl varhaník Ondra Chlebík, který fotil z kůru od varhan. Děkujeme.