Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

obr tes votr 2Proč bychom se netěšili, když nám Pán Bůh úctu k tradici dal, aneb o Zlaté neděli každý správný obyvatel Prahy osm zavítá na Starobohnické vánoční těšení.
I když to vypadá, že do vánoc zbývá ještě spousta času, kvas života farníků kostela Petra a Pavla nasvědčuje o pravém opaku. Tento zdánlivě nepatrný kostel je ukryt pod vzrostlými lipami za Ústavní ulicí, kde jakoby přilepen na pozadí Psychiatrické nemocnice. Lidé, kteří tam chodí, připravují letos již po několikráte pod vedením Otce Klimoviče tradiční Starobohnické vánoční těšení, na které Vás tímto srdečně zvou. Letos se bude konat o Zlaté neděli a začne krátce po obědě.

Možná Vás napadne: Dejte nám pokoj s Těšením „my budeme mít o Zlaté neděli jiný program a nejvíce náš potěší, když budeme mít na konci roku zaplacené účty a když seženeme nějaké neotřelé dárky pro manželku, manžela, Pepíčka, Mařenku, babičku a dědečka a také když seženeme opraváře pračky, která už (Bůh ví proč) zase vytekla a nenahřívá vodu. Zkrátka a dobře kolotoč horečnatých příprav než si celí říční sedneme v klidu a pohodě k vánoční tabuli, nad kterou se bude vznášet atmosféra Vánoc vznášet jako přízrak zlého snu na téma: Co všechno jsme museli stihnout, abychom se k ní mohli odebrat.

Těšení je o něčem jiném. Je to o schopnosti vystoupit z kolotoče toho všeho, „Co se musí udělat“ a „Co všechno musíme mít“ a stažením se ke kořenům, k naší historii a k tomu, jaké byly vánoce za časů našich předků. Je také o schopnosti vzít na něj děti vlastní nebo z kruhu příbuzných a známých a společně s nimi žasnout nad živými Jesličkami s „pravými ovcemi“, zazpívat si na vánoční koledy, shlédnout vánoční obyčeje a sehnat tam nějaký ručně vyrobený dárek na poslední chvíli nebo nějakým finančním obnosem přispět na dobrý úmysl pro ty, kteří vydařené vánoční svátky určitě mít nebudou. Je to o tom umět aspoň na chvilku vidět atmosféru s ní spojenou očima ne dospělých, ale dětí aspoň na chvíli vnímat nejen ruch a kolotoč, ale také poezii, která kolem nás je. A o tu poezii a kouzlo Vánoc právě jde. Přijďte se i Vy podívat a potěšit mezi nás. Budete srdečně vítáni a určitě se přeladíte na něco jiného a pěkného, co Vás velmi pohladí na duši a také potěší.

Vaši přátelé z farnosti kostela Svatého Petra a Pavla ve starých Bohnicích.

MUDr. Martina Votrubová
Obrázek je od akademické malířky paní Jiřiny Adamcové

Starobohnické vánoční těšení se může konat díky podpoře Úřadu městské části Praha 8
logomc8


Vítejte

na stránkách Římskokatolické farnosti sv. Petra a Pavla v Praze Bohnicích. Najdete zde aktuální informace o dění ve farnosti, kulturních akcích, unikátních koncertech, službách církve a ohláškách.

K dispozici je také knihovna a farní centrum. Prohlédněte si naši fotogalerii a shlédněte videoprezentaci farnosti.

V případě potřeby nás kdykoliv zkontaktujte.