Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

NK2016 kostel 364 PetrPavel Bohnice 00 uvodni8. ročník úspěšné akce Noc kostelů 2016 je za námi. Letos padly rekordy nejen v počtu účastnících se kostelů a modliteben, ale i v návštěvnosti a rozmanitosti programu připraveného pro veřejnost. Jen v Pražské arcidiecézi se otevřelo 317 kostelů a v průběhu akce bylo zaznamenáno přes 131 300 návštěvnických vstupů. V našem kostele evidenci počtu příchozích zajistilo vhazování jednoho z množství ozdobných knoflíků nově příchozími do připraveného tubusu u vchodu kostela. Tento sofistikovaný systém zkreslovalo jen nadšení dětí, které to pojaly jako soutěž "Kdo nacpe dovnitř víc knoflíků naráz". I tak jsme ale zaznamenali přes 350 dospělých návštěvníků, kteří se v pátek 10. června rozhodli překročit práh kostela sv. Petra a Pavla v bohnické farnosti. 

Náš kostel sv. Petra a Pavla se Noci kostelů účastní již od roku 2010. Letošní novinkou byla Radiokavárna s pořady Českého rozhlasu z cyklu Dobrá vůle, které natáčí paní Lenka Svobodová. Farní centrum posloužilo jako místo k příjemnému posezení a poslechu zmíněných pořadů. Tento bod programu zaujal organizátory natolik, že se článek o něm objevil v nabídce programu na hlavní straně webu Noci kostelů. Poprvé bylo také k dispozici občerstvení ve stánku vedle kostela, kde bylo možné posedět nad kávou, nealkem a sladkým pečivem. Připravený byl program pro děti - poznávací soutež "Co se skrývá v kostele?", kdy měly děti za úkol uvnitř kostela odhalit dvanáct předmětů a míst označených kartičkami s jejich názvy a na venkovním stanovišti pak k jejich fotografiím správné názvy přiřadit. Také si mohly vybrat z patnácti velkoplošných skládanek fotografií kostela a Starých Bohnic. Sladkou odměnu dostal každý, bez ohledu na výkon. Komentované prohlídky proběhly hned dvě: první v odpoledních hodinách a druhá za svitu svíček před půlnocí.  Varhanní půlhodinka Vladimíra Jelínka byla klidnou chvilkou k poslechu a koncert spirituálů a gospelů dua TnT zase příležitostí dobít energii zpěvem v podání interpretů, kteří to dokážou řádně rozjet. Noc kostelů zakončila noční modlitba se zpěvy z Taize, prokládanými přímluvami v rámci Pošty do nebe - návštěvníci mohli na připravené lístky napsat jakoukoliv dobrou prosbu, která pak byla v modlitbě čtena.

Noc kostelů je akce, která má smysl. Při pohledu na množství lidí procházejících se v kostele s povzneseným výrazem ve tváři mne napadá, jestli jejich kroky dnes večer vedl do našeho kostela pouze zájem o program, nebo i něco dalšího. Z proseb návštěvníků zapsaných v Poště do nebe bych rád z několika desítek uvedl jednu, která mne nejvíce zasáhla svoji upřímnou jednoduchostí: "Nejsem věřící, ale pomodlete se prosím za zdraví mé rodiny." Noc kostelů jistě ´spolehlivě nevyrábí nové křesťany´. Takováto setkání osob z nevěřícího prostředí s věřícími ale napomáhají boření nepravdivých mýtů, v jejichž světle veřejnost církev zpravidla sleduje. Vhodná skladba programu zvolená organizátory pak zajistí, že nepůjde o pouhou akci ve stylu "chléb a hry". A pro mnohé může být plamen svíce v ztichlém nočním kostele bodem, který zasáhne přesně tam, kde je třeba. O to jistě jde, protože i cesta, která je dlouhá tisíc mil, začíná prvním krokem. -dd-

Foto: Renáta Molová


Vítejte

na stránkách Římskokatolické farnosti sv. Petra a Pavla v Praze Bohnicích. Najdete zde aktuální informace o dění ve farnosti, kulturních akcích, unikátních koncertech, službách církve a ohláškách.

K dispozici je také knihovna a farní centrum. Prohlédněte si naši fotogalerii a shlédněte videoprezentaci farnosti.

V případě potřeby nás kdykoliv zkontaktujte.