Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Advent 16 webO Rorátech, županech, ohřívaném pivu a zpěvu žen v kostele.

Latinský zpěv Rorate coeli desuper neboli Roste (=dštěte) „Nebesa Spravedlivého shůry!“ dal jméno kdysi závratně populárním zpěvům zvaným „Roráty“ nebo „Roráte“. Ve 14. století Otec vlasti Karel IV. založil nadaci na latinské zpívání v katedrále Sv. Víta k ranní, tzv. votivní, „Mariánské“ mši. V 15. století utrakvisté (husité) texty přeložili do češtiny, humanisté 16. století přidali nové melodie a hlasy, baroko 17. století zapsalo hlas varhan, na konci 18. století zpěvy císař Josef II. nakrátko zrušil a zakázal, rozprodal noty, ve století 19. čeští buditelé vydali Roráty tiskem „pro lid“, 20. století je téměř zapomnělo a 21. století po nich prahne. Právem. Rorat je správné! Krom toho to byla (krom procesí a funusu) pro ženy jediná šance zazpívat si na veřejnosti, v kostele: až do roku 1800 totiž v Českých zemích v kostele zpívat nesměly! Ve zpěvu se střídaly a doplňovaly dvě komunity: česky zpívaný „gregoriánský“ chorál, který měli na starosti jen vybraní muži, „literáti“ (členové bratrstva oscilujícího mezi modlitebním společenstvím, pěveckým sborem a „klubem vzdělanců“) a krásné starodávné písně rozkouskované po slokách mezi chorál zpíval celý kostel, zkrátka všichni. Tyto zpěvy trvávaly od 5. do 7. hodiny ranní a aby zpěvákům nebylo zima, „zvenku“ byli oděni do dlouhých, psí kožešinou (“čubou“) podšitých kabátů, odtud zvaných „čubany“, později župany a pak „zevnitř“ je hřálo slazené, ohřívané a kořeněné pivo. To dostávali i školní žáci a bylo by jistě zajímavé slyšet, jak zpěvy zněly po dvou hodinách zpěvu a popíjení.. To vše vyjmenované ovšem jen podtrhuje historickou oblíbenost a vážnost, i vyzkoušenou kvalitu Staro - Českých Rorátů, jak je kodifikovalo baroko. Přijďte se také učit s námi rorat. Rorání je totiž milé, výživné, zdravé.
Michael Pospíšil
HUDEBNÍ DÍLNA se koná první neděli adventní 27. listopadu od 14 hodin ve farním centru, Bohnická ul. 4/30, Praha. Pod vedením zkušeného zpěváka a lektora MICHAELA POSPÍŠILA za doprovodu dobových nástrojů se naučíte barokní roráty - tradiční liturgické zpěvy. Dílna je určena pro všechny, kteří se chtějí naučit adventní písně, není vyžadována žádná pěvecká zkušenost. 
NA DÍLNU OD 14 HODIN SE PROSÍM HLASTE PŘEDEM (kapacita je omezená)  na tel. č. 602514314, na e-mailu: renata@starebohnice.cz. Dobrovolný příspěvek činí 120,- Kč.
Vyvrcholením dílny pak bude v 17.30 KONCERT pro širokou veřejnost v kostele sv. Petra a Pavla. Vstupné na koncert je dobrovolné.

 FB udalost

 

Vítejte

na stránkách Římskokatolické farnosti sv. Petra a Pavla v Praze Bohnicích. Najdete zde aktuální informace o dění ve farnosti, kulturních akcích, unikátních koncertech, službách církve a ohláškách.

K dispozici je také knihovna a farní centrum. Prohlédněte si naši fotogalerii a shlédněte videoprezentaci farnosti.

V případě potřeby nás kdykoliv zkontaktujte.