Hodnocení uživatelů: 3 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

nevyzadane rady mladezi.jpegPřed Vánoci se mi jeden člověk, kterého jsem posledních několik let nazýval bývalým kamarádem, poslal útlou knížku. Naše přátelství bylo kameninovým džbánem stojícím na rozpadajícím se stolku po celou dobu jeho mnohaletého trvání. Tato nabídka jeho obnovení je jedním z mnoha velkých požehnání, kterých se mi v uplynulém roce nezaslouženě dostalo. 

Knížku jsem si vzal do vlaku, když jsem jel navštívit svého dědečka a strýčka, abych s nimi strávil novoroční noc. Týden před Vánoci zemřela moje babička a já chtěl s nimi být se vzpomínkou na ni. Začetl jsem se teprve na Nový rok dopoledne. Ony se jistě rady určené mládeži hodí i těm, kteří se s vlastní faktickou dospělostí ještě mnohdy tvrdě potýkají, takže jsem očekával mnohé. A co jsem četbou této knihy nabyl? Pevné přesvědčení, že pokud jsi mladým klukem, nebo holkou a jako křesťan(ka) jsi v zajetí představ vlastních i cizích, otázek nezodpovězených, nebo jen napůl a nechceš číst žádný plytký manuál pro mládež, hned teď se seber a sežeň si tuto Orkovu knížku. Čti, létej očima po jejích řádcích a nech to působit naplno! 

Nevyžádané rady mládeži jsem dočetl při zpáteční cestě. Ve vlaku jsem kupé sdílel s mladíkem, který se mě v jednu chvíli zeptal, co čtu. A když dostal odpověď, překvapivě se optal, jestli bych mu mohl kousek přečíst. Lehce zaskočen jsem nalistoval dva úryvky, které definují ráz celé knihy: "Co kdybyste pro změnu zkusili být obrazem Božím? Co kdybyste zkusili tančit na stole, když k tomu přijde chuť, přelézt zeď, utrhnout růži, skočit si jump, skočit si nahoru do Himalájí, ležet na skále a dívat se shora na kondory, spát pod hvězdami, co kdybyste nechali vytrysknout svoje lidství, své svaly, svou odvahu, svou energii, svou ženskost, svou lásku, svou mužnost, svou chuť běžet na Cestě, žíznit po Pravdě, být člověkem jako vlk je vlkem, a především - žít Život!" a "Království  Boží dobývají násilníci, kteří riskují a kteří se nebojí, kteří mají vůli a kteří ví, že je jen smrt, nebo sláva - a nic mezi." Knížku jsem mladíkovi věnoval s tím, že třeba s ní po jejím přečtení naloží stejně. Ani nevím proč. A vlastně, proč ne?... -dd-

(Marek Orko Vácha - Nevyžádané rady mládeži, Cesta, 2017, 104 stran, autor obálky: Markéta Žižkovská, ISBN 978-80-7295-226-7)


Vítejte

na stránkách Římskokatolické farnosti sv. Petra a Pavla v Praze Bohnicích. Najdete zde aktuální informace o dění ve farnosti, kulturních akcích, unikátních koncertech, službách církve a ohláškách.

K dispozici je také knihovna a farní centrum. Prohlédněte si naši fotogalerii a shlédněte videoprezentaci farnosti.

V případě potřeby nás kdykoliv zkontaktujte.