Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení

inz 12 starobohnicke posviceni A4 page 0Římskokatolická farnost sv. Petra a Pavla Praha 8 - Bohnice vás srdečně zve na již 12. ročník Starobohnického posvícení pořádaného tradičně v partnerské spolupráci s MČ Praha 8.

Počasí je objednáno a už nyní se můžete těšit na doprovodný program a vystoupení letos pozvaných účinkujících. Shlédnete ukázky tradičních řemesel, navštívíte výtvarné dílny a seznámíte se s činností dobrovolných hasičů. Bohničtí farníci mají pro vás připravené pěvecké pásmo, skautské středisko Stopaři organizuje hru pro dětské návštěvníky a kostel sv. Petra a Pavla (jedna z nejstarších sakrálních staveb v ČR) je pro vás otevřen  k prohlídce. Nesmí chybět bohatá tombola, ve které vyhrává opravdu téměř každý, s možností odnést si jednu z hlavních cen věnovaných sponzory. 

Těšíme se na všechny návštěvníky jedné z nejnavštěvovanějších kulturních akcí na Praze 8.

-pp-

 

Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení

12373255 1031552646896576 3901632120427534426 nNa přelomu letošního roku bude vánoční období v naší farnosti opět "našlapáno" akcemi, zejména kulturního rázu. Zveme vás na bohoslužby, koncerty a další akce, které jsou pro vás připraveny. Můžete například navštívit betlém ve farním kostele a zapojit se tak do prohlídky pražských Betlémů v rámci akce Křesťanské Vánoce. Skoro jarní počasí vybízí k procházkám a tak neváhejte, ať nepřijdete o krásné rodinné zážitky. Farnost Bohnice vám přeje požehnané vánoční svátky a nový rok 2016.

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 14650262 1238391159556759 6381067828433989010 n V sobotu 15. října se lid bohnický vrátil do dob dávno minulých, kdy král český a císař římský Karel IV. panoval. Nenadálá návštěva královské družiny se udála na Statku Vraných, kde se králi i s chotí dostalo vskutku důstojného přivítání.
 
  Úspěšný druhý ročník akce Starobohnický den pořádal z. s. Bohnice žijí. Letos byla tato akce spojena s probíhajícím 700. výročím narození panovníka Karla IV. Spolu s největší expozicí historických fotografií Bohnic a Prahy 8 byla pro návštěvníky připravena výtvarná dílna nejen pro děti, ve které bylo například možné vyrobit si vlastní královskou korunu, nebo fotokoutek, kde se každý mohl nechat zvěčnit v královském hermelínu a s insigniemi. Divadlo pod širým nebem pojednávalo o příchodu pána Buška z Velhartic na bohnický statek, kde se zprávou o blížící se královské družině postaral o rozruch mezi chasou. Humorné vystoupení v hereckém obsazení pořadatelů vytvořilo vstup  souboru starého tance Regii Caroli Regis. Panovník v bezkonkurenčním podání pana Miroslava Smahy promluvil k přítomným poddaným a následoval taneční workshop uvedeného souboru, kde si každý mohl vyzkoušet dobové tance za doprovodu vokálně instrumentálního souboru Ludus Musicus. Tento soubor uzavřel druhý Starobohnický den koncertem dvorské hudby vrcholného středověku a trubadúrskými zpěvy v kostele sv. Petra a Pavla.
 
  Starobohnický den 2016 vznikl za sponzorské podpory MČ Praha 8 a Nadace život umělce. Zvláštní dík patři nejen všem pořadatelům z o. s. Bohnice žijí, ale zejména tvůrci této akce Renátě Molové a Vítovi Kofroňovi, v jehož režii vzniklo zmíněné divadelní vystoupení. Fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE. Foto: Lucie Haschková a Honza Keokotah.
-dd-

Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení

V neděli 20. září se v Bohnicích konal Starobohnický den. Jednalo se o společnou akci občanského sdružení Bohnice žijí a naší farnosti. 

Odpolední program probíhal na Statku Vraných. Připraveny byly tři komentované prohlídky pro všechny věkové kategorie, z nichž dvou se ujal Vítek Kofroň. V rámci výtvarné dílny si návštěvníci vyzkoušeli vyvolávání fotografií v improvizované fotokomoře. Připravené bylo kolorování pohlednic s historickými snímky Starých Bohnic, které si užili hlavně malé děti.

Na své si přišli také milovníci gospelů a spirituálů - ve farním centru byla hudební dílna, kterou vedlo duo T'N'T – ostřílení hudebníci Tereza Bečičková a Tomáš Ludvíček. Tereza s Tomášem již několikrát vystupovali na koncertu v našem kostele v rámci Kulturních Osmiček a jejich vystoupení se vždy setkala s velkým ohlasem. 

Závěrem Starobohnického dne byl koncert gospelů a spirituálů v kostele sv. Petra a Pavla, kde účinkovalo duo T'N'T spolu s účastníky workshopu.

Hlavním bodem Starobohnického dne byla výstava historických fotografií Bohnic a okolí. První výstavu o historii Bohnic jsme připravili s Vítkem Kofroněm v roce 2008 v rámci Starobohnického posvícení. Během sedmi let se nám podařilo získat další materiál o historii Bohnic a výsledkem byla současná expozice. Expozici jsme rozšířili o další fotografie z rodinných archivů, přidali jsme fotografie ze 70. let (mnozí z nás tato léta pamatují ale přeci jenom už jde také o historii), historické fotografie z Archivu hlavního města Prahy. Jako zajímavost byly součástí fotografie z filmů, které se v Bohnicích natáčeli.

Výběr fotografií jsme nechali vytisknout a budou natrvalo zdobit interiér statku Vraných. Kdo jste si nestihl výstavu prohlédnout tak nezoufejte, vzhledem k velkému zájmu výstavu zopakujeme ještě jeden den v průběhu měsíce listopadu. 

Mám také radost z toho, že jsme získali kontakt na potomky původních obyvatel. Málokdo si dnes už pamatuje, kde se říkalo Grosák, nebo kde stál hotel V zátiší.

Z kapacitních důvodů statku bude výstava otevřena pouze od 20. do 24. září. Vzhledem k velkému zájmu bude výstava zpřístupněna ještě v listopadu, termín upřesníme.

 

Krátké video ze Starobohnického dne si můžete prohlédnout ZDE

 

Renata Molová 

 

 

 

 

Renáta Molová 

 

Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení

Bohnice mají zajímavou a bohatou historii. Od roku 2008 sbírám historické materiály týkající se Bohnic a okolí. Loni se konala první ucelená výstava fotografií a archiv se dál úspěšně rozrůstá. Je škoda nechat si tak krásné fotografie v archivu, pro letní měsíce jsem tedy připravila sérii fotografií, které ještě nebyly nikde zveřejněny. Každé pondělí do fotogalerie vložím jednu historickou fotografii Starých Bohnic s krátkým popiskem - celkem devět fotografií.

Fotogalerii si zobrazíte ZDE