Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Osmicky 2017 10 webJiž tuto neděli 8. října od 19.30 se koná další koncert v kostele sv. Petra a Pavla. Zazní SEFARDSKÉ PÍSNĚ - středověké písně španělských Židů v podání souboru CUTHNA ANTIQUA z Kutné Hory.
Celá staletí svého vyhnanství chránili Židé svou tradici, své příběhy a písně. A tak jejich písně žijí podnes, oslovují nás, ale hlavně se dotýkají srdcí nás všech.  Koncert vám přiblíží zvláštní, a přesto blízkou židovskou kulturu, nábožensko-historickou tradici i její krásu a bohatství.

SEFARDŠTÍ ŽIDÉ je označení pro Židy pocházející ze Španělska (z biblického slova "Sefarad", kterým se ve středověké hebrejštině označovalo Španělsko). Podle legend byli Židé na Pyrenejském poloostrově již za časů krále Šalamouna - pravdou je, že židovské osídlení je v těchto místech velmi staré. V roce 1492 došlo k vyhoštění Židů ze Španělska, ti se poté většinou usadili v Portugalsku, severní Africe, Itálii a Turecku. Sefardská židovská kultura se tak rozšířila ve středozemní oblasti. S sebou si nesli svůj vlastní jazyk, směsici středověké španělštiny a hebrejštiny - ladino, dále vlastní liturgický ritus (nosach) a výslovnost hebrejštiny, která dala základ pozdější výslovnosti moderní hebrejštiny.

 Soubor CUTHNA ANTIQUA je instrumentálním tělesem staré hudby, které se zabývá historicky věrnou interpretací hudby období pozdní renesance a baroka. Původní dobová hra vyžaduje původní techniku hry a tím pádem i konstrukčně původní typy nástrojů. Cuthna Antiqua má k dispozici kromě tradičních nástrojů, jakými jsou housle, také například vzácnou violu d´amour nebo loutnu. Repertoár tvoří díla známých i méně známých, avšak neméně kvalitních českých i evropských autorů. Podrobnosti o souboru včetně hudebních ukázek najdete na stránkách a facebooku souboru. -rm-

FB udalost


Vítejte

na stránkách Římskokatolické farnosti sv. Petra a Pavla v Praze Bohnicích. Najdete zde aktuální informace o dění ve farnosti, kulturních akcích, unikátních koncertech, službách církve a ohláškách.

K dispozici je také knihovna a farní centrum. Prohlédněte si naši fotogalerii a shlédněte videoprezentaci farnosti.

V případě potřeby nás kdykoliv zkontaktujte.